Laury na śniegu - opowieść o Bornisławie Czechu i Helenie Marusarzównie
- Autorzy: Alfons Filar, Michał Leyko
- Rok wydania: 1974
- ISBN: brak
- Ilość stron: 440 + wkładki ze zdjęciami
Stan: DOBRY Ślady używania na obwolucie okładki
Oprawa: twarda z obwolutą
Wymiary (mm): 19,9 (wysokość), / 12,8 (szerokość)
Kolor: nie
Opisywane kluby: nie
Opisywane dyscypliny: narciarstwo klasyczne
Statystyki, tabele: nie
Opis:
W książce przedstawiono historię dwóch znanych postaci przedwojennego narciarstwa W Polsce - Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny. Oboje odnosili przed wojną sukcesy, a w czasie II wojny światowej działali w konspiracji, za co zapłacili najwyższą cenę, bo zostali aresztowani i zamordowani przez Niemców. Bronisław Czech był 24-krotnym Mistrzem Polski w konkurencjach narciarskich. Wielokrotnie uczestniczył w narciarskich Mistrzostwach Świata i Europy. Był trzykrotnym rekordzistą Polski w długości skoku i pierwszym polskim narciarzem o klasie międzynarodowej. Po wybuchu II wojny światowej działał w ruchu oporu. Był kurierem na Węgrzech, za co został aresztowany i 14 czerwca 1940 roku znalazł się w pierwszym transporcie więźniów do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Tam zmarł z wycieńczenia 5 czerwca 1944 roku.
Helena Marusarzówna była w latach 1936-1939 najlepszą polską narciarką. Siedmiokrotnie zostawała mistrzynią Polski w konkurencjach alpejskich (bieg zjazdowy, slalom i kombinacja). Od września 1939 roku uczestniczyła w polskim ruchu oporu, pełniąc rolę tajnego kuriera, przenosząc pocztę i przeprowadzając szlakiem górskim ludzi. Wiosną 1940 roku została aresztowana przez Słowaków i przekazana Niemcom. Torturowana, nie zdradziła żadnej z tajnych informacji. 12 września 1941 roku została wraz z innymi kobietami z ruchu oporu rozstrzelana w Pogórskiej Woli koło Tarnowa. Nakład: 20 000 egzemplarzy.
Potrzebujesz pomocy? Masz pytania?Zadaj pytanie a my odpowiemy niezwłocznie, najciekawsze pytania i odpowiedzi publikując dla innych.